Jak Billie Eilish veganizuje tenisky Nike

Jak Billie Eilish veganizuje tenisky Nike

Nike/Billie Eilish

Při druhé spolupráci se značkou Nike redesignovala Billie Eilish  ikonický model tenisek Air Force 1 tak, aby byly udržitelné. K této příležitosti vznikla také barevně ladící kolekce oblečení.

Čtěte také:
Billie Eilish o veganství
Billie Eilish Pukkelpop 2019 wikimedia commons

Hudebnice a dlouholetá veganka Billie Eilish spolupracovala se značkou sportovního oblečení Nike na uvedení nové kolekce veganských tenisek a oděvů. Ve své, už druhé, spolupráci pracovala na redesignu ikonických tenisek Nike Air Force 1 a oblečení, které boty doplňuje.

Nové boty, nabízené v jednoduché tónované barvě hub, jsou vytvořeny z materiálů šetrných k životnímu prostředí, včetně veganské nubukové kůže vyrobené z 80 % recyklovaných materiálů a 100 % recyklovaného polyesteru.

Charakteristický oversized styl Billie Eilish zdůrazňují robustní pásky na suchý zip ve střední části boty, což je prvek inspirovaný dvěma dalšími klasickými modely Nike (Alpha Force Low a Air Trainer 3). Pásky zakrývají tkaničky bot a jsou zakončeny výstupky zdůrazňujícími mezipodešev Nike Grind. Na výrobu Nike Grind se využívá výrobní odpad a staré boty, ze kterých se vytváří nový materiál. Béžová obuv se může pochlubit logem Billie – „Blohsh“ (symbol nakloněného hranatého panáčka, pozn.red.) na krajkové visačce. Vložky bot obsahují slogan „Jakmile to začne, je těžké zastavit.

Billie Eilish také pomohla značce navrhnout mini kolekci oblečení (mikinu, tepláky a tričko) v ladící „houbové“ barvě. Ta se celá nese duchu oversize stylu. Oblečení je stejně jako boty ozdobeno silikonovou grafikou s logem Billie a černým logem Nike, otočeným na stranu.

Výzvou a zároveň příležitostí při vytváření této kolekce bylo respektovat originály, ale zároveň si je přizpůsobit,“ uvedla Billie Eilish. „Také pro mě bylo důležité použít ekologické materiály tak, aby výsledek působil svěžím dojmem.“

VegNews.BillieEilishNike2

Kolekce bot Nike Air Force 1 a oblečení od Billie Eilish byla zveřejněna na webu zpěvačky  24. dubna a o den později na webových stránkách Nike.

Billie Elilish návrhářkou veganských tenisek

Není to ale poprvé, co se Billie Eilish spojila právě s touto značkou. Spolupracovali už loni a výsledkem byl veganský model tenisek Air Jordan, jež má zpěvačka dlouhodobě v oblibě. Boty mají na vložkách její podpis a jsou dostupné ve dvou verzích: Air Jordan 15, v neutrálním šedohnědém odstínu a Air Jordan 1KO v neonově zelené. Právě tento odstín odkazuje k charakteristické barvě vlasů umělkyně, které měla obarvené na černo, v kontrastu se „slizovitě zelenou “ u kořínků.

Model tenisek Air Jordan 15, byl původně inspirovaný nadzvukovým letadlem X-15. V kolekci od Billie byl vyroben z 20 % recyklovaných materiálů. Zároveň byl vytvořen tak, aby šel snadno obouvat. To reflektovalo zpěvaččinu zkušenost, kdy si vymkla kotník a potřebovala stabilnější obuv. Air Jordan 1KO, které proslavila basketbalová legenda v důchodu Michael Jordan, mají klasický tvar a vzhled Air Jordan 1 doplněný o logo Billie Eilish, umístěné na štítku jazyka.

VegNews.AirJordansBillieEilish1

Billie Eilish řekla, že spolupracovat se značkou Nike na jejích vlastních návrzích bot byl „neskutečný zážitek“. „Jsem tak nadšená, že s vámi konečně mohu sdílet své dva návrhy Air Jordan,“ uvedla tehdy na Instagramu. „Vždycky jsem je milovala [Air Jordans] a byla to neuvěřitelná a neskutečná zkušenost vytvořit tyto boty, navíc udržitelným způsobem.“

Bille Eilish a veganský aktivismus

V posledních letech Billie Eilish stále otevřeněji mluví o škodlivých dopadech živočišného průmyslu na životní prostředí. Často využívá své účty na sociálních sítích (pro zajímavost – jen na Instagramu má téměř 103 milionů sledujících, pozn. red.) k nabádání svých fanoušků, aby se stali vegany. Během pandemie COVID-19 zpěvačka spolupracovala na poskytování jídla sociálně slabším komunitám. Zároveň podporovala místní veganské restaurace prostřednictvím iniciativy Support + Feed, kterou založila její matka Maggie Baird. Začátkem tohoto roku se Billie Eilish vydala na Capitol Hill, aby vyjádřila svou podporu zákonu Healthy Future Students and Earth Act (H.R.4108) – návrhu zákona, který by umožnil zpřístupnění rostlinných jídel studentům po celé zemi. „Jsem hrdá na to, že mohu obhajovat tento zákon, který pomůže v boji proti změně klimatu, v boji s nedostatkem potravin a podporuje zdravé stravování pro všechny“, uvedla v prohlášení.

Kromě Nike spolupracovala zpěvačka s dalšími značkami na odstranění živočišných materiálů z jejich kolekcí. V roce 2020 se spojila s řetězcem H&M a uvedla na trh udržitelnou řadu oblečení pod značkou Divided. Šlo o šestnáct kousků ve stylu volných siluet, které Billie Eilish nejraději nosí. Oblečení bylo vyrobeno z udržitelných zdrojů nepocházejících ze zvířat. Kolekce zahrnovala trička, klobouky, ledvinky, čepice, mikiny a ponožky s už výše zmiňovaným logem. 

VegNews.BillieEilish

Na loňské Met Gala (každoroční charitativní akce na podporu newyorského muzea, na kterou se mají účastníci obléci na téma výstavy, která v tomto muzeu zrovna probíhá, pozn. red.) dorazila Billie v broskvové róbě Oscar de la Renta s vlečkou přes celé schodiště. Ale jako podmínku pro vynesení róby na největší módní událost roku požadovala, aby návrhář přestal natrvalo používat kožešiny. Oscar de la Renta souhlasil a k tomuto kroku se zavázal, přidaly se k němu i další věhlasné značky jako Gucci, Prada, Versace a mnoho dalších, které zakázaly kožešiny ve svých kolekcích.

Pro letošní ročník zpěvačka pro změnu oblékla róbu Gucci, vyrobenou na míru, která byla kompletně upcyklovaná (tzn. vytvořená ze zbytkových materiálů) a veganské lodičky na platformě.

Zdroj: VegNews, překlad: Adéla Miková, korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
Proč si někteří filozofové myslí, že byste měli přestat jíst maso?
Na filmovém festivalu Slamdance měl premiéru Mobyho film o hudbě a veganství
No Internet Connection