Inspirativní příbeh a projekt veganské vozíčkářky

Inspirativní příbeh a projekt veganské vozíčkářky

Rádi bychom (stejně jako projekt Vegan Fighter) sdíleli příběh čtyřicetileté Kristiny Pochmanové, která se i přes svůj handicap svalové dystrofie, která se u ní v dětství objevila, stala vegankou a milovnicí bojových sportů. Seznamte se s jejím inspirativním příběhem a projektem 4. kolo, který oganizuje a který můžete podpořit.

"Rozhodnutí přestat jíst maso několikrát v mém životě rozmělnil obyčejný strach. Přibližně v pěti letech se u mne objevila svalová dystrofie, progresivní onemocnění, při kterém zjednodušeně řečeno odchází svalovina, vzhledem k nemoci jsem se bála radikální změny jídelníčku. Můžete několikrát začít a uhnout z cesty, pokud se uvnitř vás cosi změní, stejně vždy skončíte-začnete na stejném místě a je jen na vás, jestli tentokrát vyrazíte jiným směrem. Ke změně směru mi pomohl internet a informace, které sdílí. Když jsem před několika lety zjistila, že existují i veganští boxeři a kick boxeři, byl to asi poslední díl skládačky, která rozpustila můj strach a posílila můj vztah k bojovým sportům. Z pohledu zdejších čtenářů budu sice „statický kus“, ale někde uvnitř mne odjakživa bydlí kus divošky, která má ráda bojové scény s Jackie Chanem a zajde se podívat na box.  

Zpětně musím uznat, že rozhodnutí přestat jíst maso a mléčné produkty bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Odjakživa jsem totiž cítila, že se nechci podílet na zabíjení jiných, cítících bytostí, ale strach mne udržoval v bublině nevybočovat. Zbavila jsem se vnitřního rozporu, který užíral mou sílu.  Zmizelo pár zdravotních obtíží, postupně jsem zhubla asi pět kilo, což není na čtyřicetiletou vozíčkářku vůbec špatný výkon :-). Mé divoké já mělo žně, změna mi přinesla návaly energie a chuť do nových projektů. Seznámila jsem se s fyzioterapeutkou Vendulkou Hrubšovou, se kterou pravidelně cvičím a výsledky jsou znát.

Můj jídelníček je víc než pestrý. Ráda vařím a experimentuji, takže změnou prošel zcela dobrovolně i manžel. Ujíždíme na salátech, milujeme fazole s robi masem, omáčky s tempehem, různé zeleninové placičky, pomazánky z tofu, zapečené brambory, nebo těstoviny na tisíc způsobů, ovocné koktejly, dipy s avokádem, mrkvovou chalvu, grilovanou zeleninu... Často rozdávám recepty, v podstatě si myslím, že klasika šunka-sýr lidem v podstatě už moc nechutná, ale jedou po známé cestě. Využívám služeb osobní asistence a když mi asistentky pomáhají vařit, mění se naše domácnost  ve středisko osvěty a propagace „mimozemských“ ingrediencí.

A jaký je závěr z první poloviny článku a vlastně i mého života? Neztrácet zvědavost, chuť zkoušet nové věci, občas zkontrolovat, zda se člověk nemotá v kruhu, sundat klapky z očí a vyrazit jiným směrem. Začít i když se zdá, že je to předem prohraný boj.

Můj nový směr začal začátem roku 2012 zahájením spolupráce s neziskovou organizací SPS Kladno - www.sps-kladno.cz , toto občanské sdružení poskytuje pečovatelskou službu obyvatelům bezbariérového komplexu bytů v Kladně. Jsme malé občanské sdružení, které každý rok bojuje o přežití. Naši klienti jsou většinou těžce tělesně postižení vozíčkáři a mnozí už mají vyřešenou krizi padesátníků a výš :-). Konec roku 2012 vypadal velmi špatně, chybělo nám  cca 400 tisíc na provoz  Přemýšleli jsme koho oslovit, kde najít nový směr, jak zapojit naše klienty, jak o sobě dát vědět.

Jedním z nápadů bylo oslovit SKS Arenu   zda by pro nás neuspořádali galavečer a výtěžek z tohoto večera nevěnovali SPS Kladno. Zazněl i nápad nafotit s kladenskými vyznavači bojových sportů kalendář. V kanceláři závládlo všeobecné veselí při představě jak dostáváme stokilové elektrické vozíky do ringu. A vozíčkáři, kteří pijou brčkem i Johnnie Walkera, protože panáka prostě neunesou, obléknou boxerky a rozdají si to s osvalenými sportovci.

Naši výzvu velice rychle přijal držitel ceny Fair Play za rok 2012 a dvojnásobný  mistr světa ISKA Honza Homolka a nám bylo okamžitě jasné, že jsme narazili na toho správného člověka. Honza zajistil profesionálního fotografa Tomáše Lébra  . Ze vzájemné spolupráce vznikl projekt 4.kolo – Jdeme s kůží na trh!  Práce na tomto projektu proti  sobě postavila dva odlišné světy, které se na chvilku střetly a svým spojením boří nejeden předsudek. Vozíčkáři, i ti víc postižení, umí zabojovat. A vyznavači bojových sportů nejsou žádní tlučhubové :-). Náš společný projekt pomůže dobré věci. Doufáme, že prodejem kalendáře a  reklamních pozic v  něm získáme prostředky na dofinancování provozu pečovatelské služby na rok 2013 a 2014.

Máme za sebou dva dny focení a dostatek materiálu na kalendář 2014  i výstavu. V ringu se všichni odvázali a ukázali, že mají smysl pro humor a nadsázku. V SKS Areně vládla při focení neuvěřitelně vstřícná atmosféra bez předsudků a tak vysokou koncentraci rozumných a vyrovnaných lidí na jeden metr čtvereční jsem už dlouho nezažila.

Sledujte naši cestu na faceboku a na stránkách www.4kolo.cz, kde budou postupně zveřejňovány informace o všech, kteří se na kalendáři podílí. Doufám, že náš projekt inspiruje další organizace i sportovce a propojování odlišných světů bude pokračovat … 

 

Momentálně připravujeme natáčení propagačního videa a bude v něm samozřejmě i bitka :-).

 

Pokud se chcete zapojit a pomoci s propagací, prodejem, či finančně – kontaktujte Kristinu - www.kristina.cz, nebo Honzu - https://www.fairplayfighter.com

 

Pro zaslání případného finančního daru využijte náš transparentní účet: 7185873001/5500 Děkujeme."

 

Zdroj: http://www.vegan-fighter.com/clanky/prestat-jist-maso-bylo-me-nejlepsi-rozhodnuti-rika-bojovnice-kristina.html

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jak Billie Eilish veganizuje tenisky Nike
Obhájce práv zvířat Ricky Gervais konečně prozradil, že je veganem
Eric Adams se stal historicky prvním veganským starostou New Yorku
No Internet Connection