Idaho (USA) kriminalizuje zveřejňování týrání zvířat

Idaho (USA) kriminalizuje zveřejňování týrání zvířat

Guvernér amerického státu Idaho C. L. Otter podepsal zákon známý jako "ag-gag". Kvůli němu bylo postaveno mimo zákon zveřejňování záznamů týrání zvířat, které byly pořízeny skrytou kamerou ve velkochovech a na jatkách. Idaho se tak připojuje ke státům Utah, Kansas či Iowa, kde již podobný zákon platí. Senátní návrh zákona č. 1337, který podala komise pro zemědělské záležitosti a který byl štědře financován mléčným průmyslem, byl předložen poté, co organizace Mercy For Animals zveřejnila záběry pracovníků, kteří mlátili, kopali, ale i sexuálně zneužívali krávy chované v mléčném velkochovu.  

V tomto zákoně mimo jiné stojí, že se osoba dopustí trestného činu, pokud "vstoupí do zařízení zemědělské produkce, která není otevřená veřejnosti, a bez výslovného souhlasu majitele zařízení nebo bez zákonem nařízeného příkazu provede audio či video záznam provozu zařízení zemědělské produkce."

Osobě, která bude shledána vinnou, hrozí až rok odnětí svobody a zaplacení pokuty do výše 5000 dolarů (přibližně 100 000 korun). Podle nového zákona budou ti, kdo zveřejní záběry krutého zacházení se zvířaty, čelit závažnějším trestům než ti, kteří se dopustí samotného násilí.

Celé znění zákona v angličtině si můžete přečíst v tomto pdf souboru.

Zdroj: GreenIsTheNewRed.com  

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Ministerstvo zemědelství ČR připravuje diskriminaci označování rostlinných potravin
Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Evropské politické strany volají po udržitelnějších potravinách a zemědělství
No Internet Connection