Dovedete si představit Vánoce bez kapra? (video)

Dovedete si představit Vánoce bez kapra? (video)

Zeptali jsme se lidí, jestli si dokáží představit štědrovečerní večeři bez kapra a co si myslí o této tradici. Odpovědi byly překvapivé i zarážející. Pro většinu dotázaných je kapr součástí vánoční tradice a na štědrovečerní tabuli si ho nedokáží odpustit. Zároveň však téměř všichni zmínili, že znají i bezmasou alternativu štědrovečerního jídla, nejčastěji šlo o houbového kubu. Především mezi mladými lidmi jsme narazili na několik veganů či vegetariánů, kteří si kapra rozhodně nedají.

Tradice kapra jakožto štědrovečerního pokrmu se rozšířila až po první světová válce. Rozšíření pomohla intenzivní kampaň rybářů, kteří potřebovali odbyt ryb. „Kapr začal na venkov masivně pronikat až někdy v období první republiky, kdy začala intenzivní kampaň, abychom sami spotřebovali svoji produkci. U třeboňských kaprů, kteří předtím měli mnohem širší odbyt v bývalém Rakousko-Uhersku, bylo zapotřebí, aby je zkonzumovala republika,” uvedl v loňském rozhovoru pro lidovky.cz etnolog Martin Šimša. Před kaprem se štědrovečerní večeře skládala z bezmasých jídel, tradičním pokrmem byl např. houbový kuba nebo hrachová kaše.

Moderními alternativami kapra je například hlíva ústřičná v obalu z mořské řasy, nebo obalovaná směs celeru a ovesných vloček s rybím kořením. Tyto varianty dokáží chuťově uspokojit zaryté zastánce kaprů na vánočním stole. Milovníci opravdových vánočních tradic mohou sáhnout po již zmíněném houbovém kubovi. Recepty na soucitné Vánoce a více informací o tzv. vánočních kaprech najdete na webu kampaně Vánoce bez násilí.

Autor: Petr Beneš

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
Síla soucitu: Druhá série je nyní online – objevte inspirující veganské příběhy
No Internet Connection