Deset komunikačních tipů pro nové (i zkušené) vegany

Deset komunikačních tipů pro nové (i zkušené) vegany

Autor: Tobias Leenaert

Překlad: Martin Čejka

Je důležité propagovat to, čemu věříme. Má smysl ovlivňovat ostatní, aby nás následovali. Nicméně občas můžeme být kapánek *moc* vášniví ve snaze dostat co nejvíc lidí na naši stranu. Zejména novopečení vegané mají tendenci hlásat své myšlenky 24/7, často i ne příliš produktivně. Tady je pár tipů, jak se vyhnout něčemu, co občas nazýváme “nováčkovskou veganitidou” a jak být dobrý propagátor veganství už od začátku!

1. Zůstaňte otevření

Přestali jste jíst živočišné produkty, ale nepřestávejte přemýšlet, prosím. Naše hnutí ještě nevychytalo všechny věci. Stále se můžeme zlepšovat, přiučovat se, být efektivnější. Vězte, že být veganem není konečná meta a že stále můžete a měli byste růst a vyvíjet se dál.

2. Nenechte emoce, aby vás zaslepily

Chápu to: objevili jste pravdu o tom, co se děje zvířatům, přestali jste jíst živočišné produkty a teď jste celkem naštvaní, že všechno to násilí stále pokračuje. Jaktože to ostatní nevidí stejně? Pokud s nimi ztrácíte trpělivost, uvědomte si, že ani vaše změna nenastala přes noc: to, co vás podnítilo k veganství, byla to jen poslední kapka nebo informace v celé sérii trvající mnoho let.

3. Buďte skromní

Právě jste se stali vegany. I když není zaručeno, že budou moudřejší nebo lepší, dlouholetí vegané mají více zkušeností s navigací v neveganském světě a s komunikací s lidmi. Možná, že změkli nebo jsou tolerantnější. Ale neodsuzujte je hned: to z nich nedělá zrádce.

4. Pamatujte si, že veganství není vše

Být veganem je o snižování utrpení. Vždy mějte tento cíl na paměti. Nerozhodujte se podle odpovědi na otázku “je to veganské?” ale spíše “snižuje to utrpení?”

5. Hledejte lidi se stejným postojem...

Hodně vám může pomoct být součástí online nebo offline veganské komunity, obzvlášť v počátcích. Získejte podporu, odpovědi na své otázky a odpočiňte si v přítomnosti lidí, před kterými nemusíte obhajovat svůj životní styl, nebo které nemusíte o ničem přesvědčovat.

6. … Ale také vystupte z bubliny

I když vám může veganská komunita velice pomoci, hrozí, že se pro vás stane komnatou ozvěn (místo, kde vám všichni potvrzují váš názor, čímž se může vytrácet objektivita, pozn. přek.). Nepřestávejte mluvit s lidmi, kteří nejsou jako vy.  Nejen, abyste je ovlivnili, ale abyste je pochopili a přiučili se od nich.

7. Nepřehánějte to s výhodami veganství

Někteří aktivisté rádi říkají ostatním, že veganství vyřeší všechny světové problémy. Nevěřte tomu. Je sice skvělé z mnoha důvodů, ale není to všelék. Přehánění nám v naší kampani nepomůže a nedůvěřiví lidé akorát budou více skeptičtí.

8. Nesnažte se být dokonalí

Pokud jste 99% vegan, jste vegan (alespoň v mých očích). Můžete se snažit o 100% nebo dokonce 110%, ale má to jen velice malý přínos (a může to být dokonce kontraproduktivní). Nemusíte se cítit provinile, pokud to nezvládáte na sto procent a pokud to zvládáte, nedívejte se svrchu na ty, kdo ne.

9. Soustřeďte se na jídlo

Argumenty a diskuze mají své limity. Obzvláště morální argumenty mohou vyvolat hodně odporu. Jídlo je skvělý prostředek, jak ovlivnit ostatní mírumilovným způsobem. Vezměte lidi do restaurace, uvařte jim, dávejte jim ochutnat… Ukažte jim lahodné veganské jídlo a zbytek bude mnohem snazší.

10. Buďte přátelští a pozitivní

Vztekem, frustrací a netrpělivostí si ostatní pouze znepřátelíte a distancují se od vás. Buďte milí. Je to lepší pro vás i pro ně. Mějte víru v lidi, věřte, že většina z nich se zajímá. A mějte víru, že kdokoli může otevřít oči.

Zdroj: Vegan Strategist, Překlad: Martin Čejka, Korektura: Barča Černošková, Adam Zábranský, Anna Kučerová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
Chcete jíst více rostlinně? Zapojte se do výzvy Veggie Challenge!
Česká veganská společnost se stává ProVeg Česko
No Internet Connection