225 lékařů bojuje za uzavření trhů s živými zvířaty

225 lékařů bojuje za uzavření trhů s živými zvířaty

Lékaři z Lékařského výboru pro odpovědnou medicínu (PCRM) tvrdí, že by se v USA měly uzavřít trhy s živými zvířaty, aby se v budoucnu zabránilo pandemiím podobným koronaviru.

Lékaři vyzývají americký úřad generálního lékaře, aby ukončil trhy s živými zvířaty v souvislosti se současnou epidemií koronaviru.

Petici podal v úterý 7. dubna Lékařský výbor pro odpovědnou medicínu (PCRM) - nezisková zdravotnická organizace 12 tisíc lékařů, která propaguje rostlinolékařskou a preventivní medicínu.

Právě jsme podali petici, v níž jsme vyzvali úřad generálního lékaře, aby okamžitě ukončil americké trhy s živými zvířaty, a tím chránil veřejné zdraví a zabránil budoucím pandemiím,“ tweetoval PCRM.

Petici podepsalo 225 lékařů včetně Erika J. Brandta, MD, z lékařské fakulty Yaleovy univerzity a Michelle L. O ’ Donoghue, MD, MPH, z lékařské fakulty Harvardovy univerzity.

Má se za to, že epidemie COVID-19 započala na  mokrém trhu v čínském Wu- chanu loni v prosinci. Mokré trhy prodávají živé i mrtvé ryby a divoká zvířata včetně hadů a netopýrů k lidské spotřebě.

Trhy s živými zvířaty se nevyskytují jen v Číně. Nacházejí se po celém světě, včetně Evropy a USA.

Trhy s živými zvířaty jsou otevřenou bránou pro koronaviry,“ uvádějí lékaři v petici. „Neuzavření jediného trhu s živými zvířaty v Číně vedlo k pandemii, která uzavřela nespočet podniků po celém světě a způsobila enormní počet obětí na životech a hospodářskou katastrofu.“

Petice uvádí, že pro zabránění rozšíření další virové pandemie v USA, musí úřad generálního lékaře zakázat „prodej, převod, darování, jiné obchodní či veřejné nabídky nebo dopravu živých ptáků, savců, plazů a obojživelníků do maloobchodních zařízení, která chovají živá zvířata určená k lidské spotřebě, v mezistátním nebo vnitrostátním obchodě.“

Světová zdravotnická organizace WHO je vyzývána k zastavení mokrých trhů

Podle údajů Worldometer je v současné době zaznamenáno více než 1 450 000 (aktuálně 3 000 000) případů lidí nakažených koronavirem po celém světě. Zemřelo přes 83 600 (aktuálně 207 000) lidí a více než 310 tisíc (aktuálně 884 tisíc) se vyléčilo.

Aby aktivisté pomohli zabránit budoucím pandemiím, vyzývají také Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby se zasadila o zastavení trhů s živými zvířaty.

Aktivisté spustili na internetu petici požadující, aby WHO vyzvala k ukončení trhů s živými zvířaty. Petice uvádí, že trhy jsou živnou půdou pro zoonotické choroby, jako je koronavirus, SARS či Ebola, které mohou být přenášeny ze zvířat na člověka.

Zdroj: livekindly, Překlad: Jana Štěpánková, Korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Lékařka Hana Bowyer: „Vůbec jsem netušila, jak velké zdravotní benefity rostlinné stravování přinese“
MUDr. Hurych: Kvalitní rostlinná strava má své výhody, k raw ale nevidím důvod
Těchto 13 významných odborných institucí schvaluje veganství
No Internet Connection