Zdravé jídlo, workshopy a koncerty. Nejen to nabídne veganský festival v Olomouci
Co znamená být vegan a o čem veganství vlastně je? To přiblíží unikátní VEGGIE FEST, který se koná v sobotu 13. května v areálu Korunní pevnůstky a uvnitř Pevnosti Poznání v Olomouci.
Celodenní program je určen pro všechny - na výběr je hned několik workshopů a přednášek. Děti i rodiče si v rámci akce Nakresli si svého superhrdinu můžou s pomocí lektorů navrhnout svou postavu a vymyslet bombastický příběh, zájemce o pleť jistě zaujme výroba vlastní přírodní kosmetiky. Současné aktivity veganského hnutí v České republice zase představí socioložika a zakládající členka České veganské společnosti Tereza Vandrovcová.
Během celého dne si můžou návštěvníci vyzkoušet i technologii virtuální reality, kde zjistí, jaké to je být zvířetem ve velkochovech.
Workshopy (jejich konkrétní seznam najdete níže v popisku) budou probíhat souběžně ve dvou blocích a to na různých místech v areálu Korunní pevnůstky a prostoru Pevnosti poznání.
Samozřejmostí festivalu je pak ochutnávka veganské kuchyně: jídlo nachystá brněnské bistro Die Küche, cateringová firma Veganol, restaurace Dobromysl a další. Akce je také součástí Ferových snídaní a kdo bude chtít, může si přinést piknikové vybavení a užít si den na sluníčku.
Večer pak bude patřit živé hudbě, konkrétně hned třem kapelám. Na pódiu vystoupí slovenský hip-hoper Presento, olomoucká rock'n'roll rocková skupina Bored on Board a taktéž zdejší power-hardcore kapela Human Puppet.
Vydělané peníze půjdou na pokrytí hlavních nákladů, zbytek organizátoři věnují na rozvoj Farmy Jarikhanda, která poskytuje azyl pro zvířata. Část financí také podpoří aktivity Koalice proti palmovému oleji – konkrétně ochranu tropické přírody v Zátoce nosatých opic v zálivu Balikpapan na Borneu, která je ohrožena v důsledku rozšiřování palmových plantáží.
Akce se koná pod záštitou Strany zelených.
Vstupné: studenti 100 Kč/ dospělí 150 Kč
Program
9:30-10:00 Otevření areálu
10:45-11:15 Úvodní slovo
Kde: Vnitřní sál
11:15-12:00 Přednáška Terezy Vandrovcové: Karnismus a psychologie konzumace masa.
Kde: Vnitřní sál
12:15-13:00 Oběd
13:00-14:15 První kolo workshopů/přednášek
Probíhat bude několik přednášek a workshopů zároveň, každý účastník si může vybrat na základě svých preferencí téma, které ho nejvíc zajímá.
Kde: Na čtyřech místech v areálu
Workshop 1
Silvestr Vandrovec Špaček: Veganství pohledem institucí
Workshop 2
Martin Smrek: Veganský food festival a vše, co jste o něm chtěli vědět
Workshop 3
Martin Švadlenka: Proč bránit světové oceány
Workshop 4
Prázdné trůny: Veganství a feminismus
14:15-15:00 Přestávka
15:00-16:15 Druhé kolo workshopů/přednášek
Kde: Na různých místech v areálu
Workshop 1
269 Radikální aktivismus - protože žádná klec nemůže být dost velká a žádná smrt dost bezbolestná.
Workshop 2
Tereza Vandrovcová: Workshop o aktivismu
Workshop 3
Miroslav Kutal: Ochrana šelem v České republice + promítání dokumentu Causa Carnivora režiséra Jana Svatoše
Workshop 4
Klára Fafejtová: Veganství a welfare
Workshop 5
Tinylife: Workshop na výrobu přírodní kosmetiky – nutná rezervace na www.tinylife.cz
16:15-17:00 Přestávka
17:00-18:30 Panelová diskuze mezi vedoucími workshopů, aktivisty a účastníky.
Kde: Vnitřní sál
19:00-22:30 Koncerty kapel Presento, Bored on Board. Human Puppet
Kde: Vnitřní sál