Zákazy testování kosmetiky na zvířatech ve světě

Zákazy testování kosmetiky na zvířatech ve světě

Kampaň proti testování na zvířatech zaznamenala v poslední době několik úspěchů na mnoha místech ve světě -  a pokrok je stále rychlejší. Kolegové z Peta USA vytvořili malý přehled:

  • Na  území Evropské unie, Indii, Izraeli a Norsku je kosmetiku nelegální testovat na zvířatech a zakázáno je i prodávat kosmetiku, která byla testována na zvířatech v jiných zemích.
  • Parlament Nového Zélandu před nedávnem jednomyslně odsouhlasil ukončení testování kosmetiky na zvířatech. Očekává se, že návrh zákona projde i třetím a posledním čtením, a tak vejde v platnost.
  • Kanadě a na Taiwanu byly předloženy předpisy, které by měly zakázat jak testování na zvířatech, tak ukončení prodeje kosmetiky testované na zvířatech.
  • Již v roce 2014 byly pokusy na zvířatech zakázány v brazilském São Paulu a nyní se jedná o tom, že by zákaz měl být zákonem platným v celé Brazílii. V současnosti má zákon ještě „nějaké díry“, nicméně je to dobrý začátek.
  • Podobné je to s Koreou, která letos v březnu zákazem (který ovšem vykazuje ještě stále nedostatky) učinila jasný krok kupředu.
  • Bude-li přijat návrh zákona v Argentině, museli by výrobci, kteří by se snažili zákon obejít, platit pokuty. Výnos z těchto pokut by pak měl dále podporovat projekty zabývající se ochranou zvířat
  • V Americe je nyní navržen tzv. Humane Cosmetics Act – bude-li tento zákon schválen, zakáže se testování kosmetiky na zvířatech (s účinností jednoho roku po schválení) a dále i prodej kosmetiky, která byla testována na zvířatech (s účinností tři roky od schválení).

Co můžete dělat?

Kupujte takovou kosmetiku, kvůli které nemuselo trpět nebo zemřít žádné zvíře – zde a zde najdete seznam takových výrobců a značek. Ačkoliv je v EU zakázáno testovat kosmetiku na zvířatech i testovanou kosmetiku prodávat, existuje zde mnoho značek, které zásobují trh států, kde je testování povinné – např. Čínu. Těmto firmám jde především o zisk, ne o dobro zvířat, proto takové značky nelze považovat za crueltyfree…

Zdroj: VeganBLOG.de, Překlad: Pavla Hovorková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Hospodářských zvířat v Evropě ubývá. Evropané snižují konzumaci masa
Ministerstvo zemědelství ČR připravuje diskriminaci označování rostlinných potravin
Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
No Internet Connection