Zákazy testování kosmetiky na zvířatech ve světě

Zákazy testování kosmetiky na zvířatech ve světě

Kampaň proti testování na zvířatech zaznamenala v poslední době několik úspěchů na mnoha místech ve světě -  a pokrok je stále rychlejší. Kolegové z Peta USA vytvořili malý přehled:

  • Na  území Evropské unie, Indii, Izraeli a Norsku je kosmetiku nelegální testovat na zvířatech a zakázáno je i prodávat kosmetiku, která byla testována na zvířatech v jiných zemích.
  • Parlament Nového Zélandu před nedávnem jednomyslně odsouhlasil ukončení testování kosmetiky na zvířatech. Očekává se, že návrh zákona projde i třetím a posledním čtením, a tak vejde v platnost.
  • Kanadě a na Taiwanu byly předloženy předpisy, které by měly zakázat jak testování na zvířatech, tak ukončení prodeje kosmetiky testované na zvířatech.
  • Již v roce 2014 byly pokusy na zvířatech zakázány v brazilském São Paulu a nyní se jedná o tom, že by zákaz měl být zákonem platným v celé Brazílii. V současnosti má zákon ještě „nějaké díry“, nicméně je to dobrý začátek.
  • Podobné je to s Koreou, která letos v březnu zákazem (který ovšem vykazuje ještě stále nedostatky) učinila jasný krok kupředu.
  • Bude-li přijat návrh zákona v Argentině, museli by výrobci, kteří by se snažili zákon obejít, platit pokuty. Výnos z těchto pokut by pak měl dále podporovat projekty zabývající se ochranou zvířat
  • V Americe je nyní navržen tzv. Humane Cosmetics Act – bude-li tento zákon schválen, zakáže se testování kosmetiky na zvířatech (s účinností jednoho roku po schválení) a dále i prodej kosmetiky, která byla testována na zvířatech (s účinností tři roky od schválení).

Co můžete dělat?

Kupujte takovou kosmetiku, kvůli které nemuselo trpět nebo zemřít žádné zvíře – zde a zde najdete seznam takových výrobců a značek. Ačkoliv je v EU zakázáno testovat kosmetiku na zvířatech i testovanou kosmetiku prodávat, existuje zde mnoho značek, které zásobují trh států, kde je testování povinné – např. Čínu. Těmto firmám jde především o zisk, ne o dobro zvířat, proto takové značky nelze považovat za crueltyfree…

Zdroj: VeganBLOG.de, Překlad: Pavla Hovorková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků
Eric Adams se stal historicky prvním veganským starostou New Yorku
No Internet Connection