Zvířata a jejich práva v komiksu: přednáška a workshop (Praha)

Sobota 7. 5. 2022  15:30 - 19:00
Dětské akce
Praha 6
Hlavní město Praha, Kafkárna - Sochařské Studo Bohumila Kafky
Zvířata a jejich práva v komiksu: přednáška a workshop (Praha)

Jak se zvířata a jejich práva objevují v komiksu? Daří se zvířatům v realitě komiksu lépe než ve světě velkochovů a nerovných vztahů? A jak může být komiks efektivním nástrojem jak vyprávět jiné příběhy o našem vztahu k více než lidskému světu?

 

Přijďte na přednášku Martina Tománka o právech zvířat v komiksu a workshop pro děti s Toybox do Kafkárny – bývalého sochařského ateliéru Bohumila Kafky v pražských Střešovicích. Zaměříme se na to, jak skrze komiks vyprávět jiné příběhy mezidruhových vztahů.

 

Workshop pro děti s Toy_Box / 15.30–17:30 h

𝘷𝘩𝘰𝘥𝘯é 𝘱𝘳o dět𝘪 10+
𝘬𝘢𝘱𝘢𝘤𝘪𝘵𝘢 15 𝘥ě𝘵í, 𝘳𝘦𝘨i𝘴𝘵𝘳𝘶𝘫𝘵𝘦 𝘴𝘦 𝘯𝘢 𝘪𝘯𝘴𝘵𝘪𝘵𝘶𝘵𝘶𝘻𝘬𝘰𝘴𝘵𝘪@𝘨𝘮𝘢𝘪𝘭.𝘤𝘰𝘮
Dá se komiksem a uměním pomáhat zvířatům? A jak přesně? Ptá se výtvarnice a komiksová autorka Toy_Box, která má s takovou tvorbou bohaté zkušenosti – je autorkou série veganských obrazů, komiksů s problematikou práv zvířat, spolupracovala s útulky i se záchranářskou organizací, která pomáhala v Austrálii tamní přírodě po vlně požárů. Spolupracovala také s českými ochranáři a zachránila a osvojila si několik psů z útulku. V první části workshopu bude Toy_Box mluvit o svém aktivismu a tvorbě, v druhé části budete mít možnost komiks tvořit s ní.
Toy_Box je výtvarnice, která se věnuje širokému poli výtvarných vyjádření od komiksu, ilustrací a tvorby autorských knih až po volnou malbu. Ve svém umění se často zabývá různými společenskými tématy a jasně artikuluje své názory. Je absolventkou jak výtvarného oboru - scénografie na pražské DAMU, kde studovala scénografii a kostým, tak literárního vzdělání - absolvovala obor interaktivní média na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Za svůj komiksový román Moje kniha Vinnetou dostala v roce 2015 ocenění za nejlepší komiksovou knihu a za nejlepší kresbu, cenu Muriel a Zlatou stuhu. Vydala Komiksovou učebnici komiksu, kde shrnula své dosavadní poznatky o komiksu a v roce 2021 autorskou knihu Tma, o dětském strachu a fantazii. Toy_Box vychovává čtyři děti a žije v Praze.

 

Přednáška Martina Tománka / od 16.30 h

Žánr komiksu byl vždy okrajové médium, ale o co byl více stranou vysokého umění, o to byl vnitřně svobodnější. V rámci média komiksu existuje mnoho přístupů a způsobů jak vyprávět vztah člověka se zvířaty. Martin Tománek představí vybraná komiksová díla, která se zabývají právy zvířat, stejně jako některé zarážející příklady, které jsou kontroverzní nebo potvrzují status quo.
Před studiem sociální pedagogiky pracoval Martin Tománek na jatkách. V současnosti se věnuje kritické pedagogice v projektu Futuropolis, je také zakládající člen kolektivů Sdruženy a Prázdné trůny. Komiksu se věnuje jako publicista na stránkách kulturního časopisu Lógr, publikoval i text o environmentálním komiksu pro Kapitál. Pravidelně přednáší a vede workshopy na veganských akcích.
 

 
Akce probíhá v českém jazyce. Vstup volný.
 
Událost je součástí série Žijí mimo svá jména v dramaturgii Evy Koťátkové (Institut úzkosti), cyklu veřejných akcí workshopů, diskuzí, performancí aj., které mají za cíl přiblížit dětem svět zvířat, rostlin, hub a dalších nelidských obyvatel našeho světa a společně promýšlet smysluplnější a citlivější možnosti našeho soužití.
Pořádáme ve spolupráci s Centrem umění a ekologie UMPRUM. Projekt Centrum pro umění a ekologii UMPRUM získal podporu z Fondů EHP 2014–2021 v rámci programu Kultura.
Projekt Žijí mimo svá jméne je podpořen Magistrátem hl. města Prahy, Ministerstvem kultury a Státním fondem kultury ČR.
 
Více o hostech*kách a celé akci na bit.ly/animalrights-in-comics.

Odkazy

Webové stránky:
http://www.institutuzkosti.cz

Událost na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/656159332138991/

Událost na mapě

50.0963816,14.3907034

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Přednáška: Zastavme zásoby mléčného průmyslu (Brno)
Letní dětský tábor Soucitný svět (Bělá pod Bezdězem)
No Internet Connection