Vegan Žižkov fest (Praha)

Sobota 16. 3. 2019  12:00 - 20:00
Festivaly
Vegan Žižkov fest (Praha)
Přidat do kalendáře 16-03-2019 12:00 16-03-2019 20:00 Europe/Prague Vegan Žižkov fest (Praha) ,

*for English scroll down*

Záměrem veganského festivalu v Prostoru 39 je otevřít nový prostor .. pro setkávání, poznávání nových míst, lidí a možností.

Přijďte, posílejte nápady (zprávy na World Vegan day), návrhy, které máte k tématům veganství, komunita, prázdné domy, eco - zero waste, přednášky, stánky s občerstvením apod.

Prostor 39 je otevřený tvůrčí prostor na Žižkově. Dlouhodobě prázdný industriální prostor uprostřed žižkovské zástavby nás inspiroval a lákal k využití. Potkal se s představou tvůrců o otevřenosti i s principy sociálně citlivého podnikání.

Vstupné na festival je dobrovolné - budeme jen rádi za podporu akce a prostoru.

Samozřejmě budeme rádi, když budete mít dobrý pocit z této netradiční akce a v rámci upřednostňované zero waste koncepce si donesete vlastní nádoby - rádi bychom skutečně zero waste akci (možná bude, ale to už záleží jen na společném úsilí všech)

Těšíme se na vás

Poprvé na Žižkově!


ENGLISH

The intention of this Vegan festival at the place called Prostor 39 is to open a new space for...meeting up, getting to know other places, other people, other posibilities.

Come and join us with ideas, (for example for the World Vegan Day) ideas that you have about veganism, empty houses that no one looks after, communities, eco-zero waste, talkshows, stalls with vegan food, etc. The space Prostor 39 is a creative opened place at Žižkov. This empty industrial space in the middle of Žižkov inspired us and tempted us to use it. It met with the image of openness and principles of the sensitive social business.

Admission to the festival is voluntary - we'll be happy if you support this event and this place.

Of course we will be happy if this event makes you feel good, so you can also bring your own food container so that this events meets the idea of being 100% zero waste. (that actually depends on all of US).

We are looking forward to see you!

First time at Žižkov!

Odkazy

Událost na Facebooku

Událost na mapě

50.086419,14.444773

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Vegan volejbal (Praha)
Vegan volejbal (Praha)
Vegan volejbal (Praha)
Vegan volejbal (Praha)
Vegan volejbal (Praha)
Vegan volejbal (Praha)
No Internet Connection