Kuře Rosa žádá poctivé označování potravin

Sobota 16. 8. 2014  10:00 - 18:00
Demonstrace
Kuře Rosa žádá poctivé označování potravin

1. srpna si Tamsin Frenchová, dcera chovatele kuřat z Devonu ve Velké Británii, oblékla kostým kuřete jménem “Rosa” a vydala se na 39ti denní pouť po Evropské unii. Putování s názvem 39Days4Rosa (39 dní pro Rosu) propojí 21 členských států EU a uzavře se 8. září před Evropským parlamentem v Bruselu.

16. srpna, 16. den své 39ti denní pouti po Evropské unii,  Rosa dorazí do České republiky. Se svými příznivci, kteří již sledují její putování, se setká v 10 hodin v parku Kampa v Praze. Pozvání na setkání s Rosou přijala také místopředsedkyně Senátu paní Mgr. Miluše Horská a prezident Veterinární komory pan MVDr. Jan Bernardy. Podpořit Rosu přijdou i členové Strany zelených. Rosa stráví v Praze celý den a během své procházky Prahou se bude chtít setkat s co nejvíce Pražany i turisty.

Rosa žádá zavedení jasného a povinného označování kuřecího masa. Chce, aby si spotřebitelé při nákupu dokázali odpovědět na otázku: “Jak bylo chováno toto kuře?” Rosinu náročnou pouť můžete sledovat na Twitteru ((https://twitter.com/39days4rosa) a Facebooku (https://www.facebook.com/39Days4Rosa a https://www.facebook.com/hospodarska.zvirata.compassion).

Třicet devět dní je průměrná délka života kuřecího brojlera v intenzivním velkochovu. Přibližně 90 %  kuřat na maso se v EU chová v intenzivních halových velkochovech bez přístupu ven. Tato kuřata mají velmi omezenou nebo nemají žádnou možnost se chovat přirozeně.

Slečna Frenchová říká: “Naše kuřata žijí padesát šest dní, a jakmile trochu povyrostou, mohou chodit do velkého výběhu se stromy, kde se mohou chovat naprosto přirozeně. Je důležité, aby spotřebitelé dokázali správně a snadno určit způsob chovu, ze kterého pochází kuřecí maso, které si kupují. Označení ´kuře z volného výběhu´ přesně popisuje život našich kuřat.

Evropská komise letos v létě reviduje značení drůbežího masa. Rosa chce, aby Komise poskytla spotřebitelům poctivé a povinné označování. Průzkum veřejného mínění ukazuje, že Rosino poselství podporuje většina lidí v Evropě.  Osm z deseti spotřebitelů v EU si přeje zavedení povinného značení drůbežího masa podle způsobu výroby.

Slečnu Frenchovou doprovázejí dvě kolegyně: Johanna Olssonová, studentka zoologie z Bershiru, a Sam Whiteová, ochránkyně zvířat z Essexu.

Slečna Frenchová říká: “Značení podle způsobu výroby existuje už u vajec. Díky tomuto značení se dramaticky zvyšuje počet nosnic chovaných v neklecových systémech v celé Evropě.  Evropská komise uznává, že povinné značení dává producentům možnost odlišit se na trhu a získávat spravedlivější výdělek na své živobytí.“

V roce 2012 slíbila Evropská komise spotřebitelům lepší informování o životní pohodě hospodářských zvířat. Povinné značení kuřecího masa by tento slib naplnilo. Je zapotřebí pouze jednoduchá změna jednoho právního předpisu.

Pro více informací kontaktujte prosím Romanu Šonkovou, Compassion in World Farming, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., mobil: 778 000 288

Odkazy na sociální sítě:

Twitter twitter.com/39days4rosa

Facebook www.facebook.com/39Days4Rosawww.facebook.com/hospodarska.zvirata.compassion     

Odkazy

Webové stránky:
http://www.ciwf.org.uk/

Událost na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/748547248536148/

Událost na mapě

50.082983,14.407873

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

V Česku se konal protest proti pokusům na zvířatech
Uctění památky zabitých zvířat (Praha)
Pietní akt před jatky Kostelecké uzeniny
No Internet Connection