V neděli 16.11. ve 14 hodin sraz u metra Černý most. Cirkus Praga je v ulici Bryksova hned u metra..(program cirkusu začíná v 15.hod.)

Protestní akce je reakcí na špatné a nedůstojné podmínky, v kterých jsou cirkusová zvířata držena. Celý život stráví zavřená na plochách o minimálních rozměrech, které neodpovídají jejich přirozeným potřebám. Tato zvířata jsou již od narození podrobena tvrdému výcviku. Jejich drezúra zahrnuje různé způsoby jak zvířata donutit ke cvikům, které odporují jejich přirozenému chování a pudům. S tím souvisí také používání nepřiměřených a bolestivých metod výcviku.

V důsledku toho vykazuje mnoho zvířat tzv. stereotypní chování - zběsilé kývání hlavou, přecházení z jednoho konce klece na druhý, okusování mříží apod. Těmto zvířatům není umožněn přirozený sociální kontakt - v cirkusech jsou držena osamoceně nebo v malých skupinkách, zatímco v přírodě žijí ve velkých stádech. Dalším stresovým faktorem pro tato zvířata je neustálý transport, kterému jsou podrobena při cestách z jednoho stanoviště na druhé. Mimo krátké okamžiky během představení jsou neustále vězněna v klecích nebo připoutána krátkými řetězy. Během období, kdy cirkus necestuje, zvířata stráví přibližně čtvrt roku zavřená v neadekvátních podmínkách bez možnosti většího pohybu.

Zákaz zneužívat zvířata v cirkusech platí již v několika státech světa - patří mezi ně mimojiné i Čína, Indie nebo Mexiko.

Hnutí 269 je známo svými kontroverzními protesty. V loňském roce si například dobrovolníci nechali před zraky kolemjdoucích vypálit číslo 269 na tělo. Nedávno se zase nechali zabalit do tácků, aby demonstrovali, že zvířata nejsou zboží. Iniciativa vznikla v Izraeli a postupně se rozšířila po celém světě. Toto celosvětové rychle rostoucí hnutí se snaží odstranit hluboce zakořeněný pocit lidské nadřazenosti nad ostatními druhy zvířat.

Kontakt na tiskového mluvčího:

Ondřej Krátký

telefon: 608 174 518   

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.