Hlas pro velryby, bude také Tancem pro velryby!
Na Světový den oceánů jsme se rozhodli věnovat mu letos zvláštní pozornost. Důvodem je odstoupení Japonska z Mezinárodní velrybářské komise a obnovení komerčního lovu velryb. Stejně tak Norsko, jakožto evropská země, loví komerčně velryby, což v obou případech považujeme za mezinárodní environmentální zločin. Kostarika, která je považována za ekologicky vyspělou zemi, si v posledním roce značně poškodila své jméno tím, že se její prezident snaží prosadit výstavbu tzv. "Suchého kanálu". To by znamenalo přímé ohrožení životů keporkaků dlouhoploutvých v jejich reprodukční IMMA zóně San Juan del Sur - Papagayo Bay, konkrétně v zátoce Santa Elena či Salinas Bay. Prosazení záměru by znamenalo výstavbu rozsáhlého nákladního přístavu pro kontejnerové lodě, což je zásadním ohrožením života mořských savců i celých ekosystémů v oblasti.
Z těchto důvodů iniciativa Justice for Nature věnuje energii uspořádání Mezinárodního občanského apelu před norským a kostarickým velvyslanectvím a japonským kulturním centrem v Praze.
Dne 8. 6. 2023 od 13.30 hodin vyzveme vlády těchto zemí k zastavení aktivit, které ubližují úchvatným a ohroženým velrybám, a předáme jejich velvyslancům oficiální výzvy a Mezinárodní občanský apel HLAS PRO VELRYBY. Stejně tak bude světové veřejnosti představena Mezinárodní petice za záchranu velrybí zátoky Santa Elena a Salinas v Kostarice.
Od 16:00 hodin bude Mezinárodní občanský apel pokračovat do parku Kampa, kde proběhne pietní spuštění věnce do Vltavy za všechny zabité velryby.
Od 18:00 do 23:00 hodin bude Světový den oceánů pokračovat tanečním večerem TANČÍME PRO VELRYBY ve spolupráci s tanečními školami Salsa Cubana con Leon a Happy Salsa. Součástí programu bude nejen tanec v rytmu salsy, ale též přednáška ochránců pralesů a oceánů, Milana Jeglíka a Zuzany Kolouškové, z organizace Justice for Nature, kteří vás seznámí se svými aktivitami na Kostarice v rámci projektu Blue Life a programu Oko oceánu, kterého můžete být součástí i Vy.
Výtěžek ze vstupného je určen na náklady monitorovacího programu Oko oceánu a provoz jeho lodi Sparťan. Měsíční provozní náklady spojené s ochranou a monitoringem mořských savců vychází na 80 000 Kč, tedy uvidíme, kolik se podaří pro velryby a jejich ochranu vytančit. Každý návštěvník získá projektovou samolepku a bude si moci vyslechnout poutavé vyprávění o velrybách, delfínech a jejich ochraně.