Jste zde

Soucitně má skupinu na facebooku

Jak naši příznivci dobře ví, pod našimi posty na facebookové stránce Soucitne.cz probíhají velmi vášnivé diskuze s karnisty, které jsou pro neustálé opakování stejných argumentů mnohdy velmi vyčerpávající. Občas si nám dokonce fanoušci stěžují, že by byli raději, kdyby tato stránka byla oázou lidí, kteří respektují všechna zvířata a pro které je veganství normou nebo alespoň ideálem, ke kterému směřují.

Podle nás není od věci diskutovat s opozici, takže stránku necháme, jak je, ale vytvořili jsme pro vás skupinu Vegani a chtěgani - soucitne.cz, která bude simulovat (snad) nepříliš vzdálenou budoucnost, ve které jsou všichni vegani nebo se jimi chtějí stát :)

Pro členství ve skupině je třeba zodpovědět ano na všechny 3 vstupní otázky (zda víte, co je veganství, zda jste vegan/ka nebo chtěgan/ka - tedy člověk, který se veganem chce stát a zda budete dodržovat pravidla). Pokud by vám otázky nešly vyplnit, dejte nám vědět.

Děkujeme všem zájemcům za dodržování pravidel skupiny (viz níže) a doufáme, že vám v ní bude příjemně!

PRAVIDLA SKUPINY

 1. Skupina je určena VÝHRADNĚ veganům a chtěganům (lidem, kteří ještě nejsou vegany, ale chtěli by se jimi v dohledné době stát). Také proto je vstup možný až po vyplnění vstupních otázek. Karnistům jsou při zachování pravidel přístupné skupiny VEGAN CZ & SK nebo Veganství. Toto je ostrov jen pro nás. Děkujeme za pochopení :)
 2. Nevysmíváme se nikomu, že něco neví, ale trpělivě mu to vysvětlíme atd. Chtěganům nevyčítáme, že ještě nejsou vegani (chtěgani zase dodržují bod 3). Obecně dodržujeme základní pravidla slušného chování.
 3. V této skupině neobhajujeme neveganské postoje, ani nedoporučujeme neveganské produkty. Toho si vegani užijí dost ve škole, v práci, mezi přáteli i mezi vlastní rodinou (vegani zase dodržují bod 2).
 4. V této skupině můžeme diskutovat i témata, která se veganství netýkají nebo jen okrajově (např. “kterou značku zeleného čaje byste mi doporučili” nebo “nemáte někdo hodného zubaře v Brně?”). Povoleny jsou i recepty!
 5. Toto není skupina pro vášnivé diskuze a polemiky, ale pro poklidnou výměnu zkušeností z veganského života mezi známými a přáteli. Prosíme, respektujte vlídnou a přátelskou kulturu, kterou chceme udržet.
 6. Když se někdo zeptá na něco, co už ve skupině proběhlo, pošleme mu (namísto výčitek) přímý odkaz na dané vlákno - ideálně s vysvětlením, jak funguje lupa. Mějte na paměti, že na mobilu lupa nefunguje a taky že jsou na facebooku lidé různě počítačově gramotní.
 7. Pokoušíme se odpovídat jen tehdy, máme-li k tématu co říct (např. nemá cenu na dotaz na šampon psát, že šampony nenávidíte a chcete je vidět shořet v pekle).
 8. Palmový olej, exotické a/nebo další monokulturní plodiny či používání fosilních paliv jsou veganské, i přes problematické body, které mohou být spojeny s jejich získáváním a spotřebou.
 9. Sdílené informace o rostlinné výživě by měly být založené na vědeckých poznatcích.
 10. Na zeď skupiny neposílejme žádné drastické obrázky a videa. Máte-li potřebu se o něco takového podělit, napište textový status a drastické záběry dejte do komentáře.
 11. Neposílejte odkazy na články z dezinformačních webů a nezvyšujte jim tak návštěvnost (ac24.cz, badatel.net, ceskoaktualne.cz, lajkit.cz, svetkolemnas.info a další z tohoto seznamu http://www.securitymagazin.cz/zpravy/cesky-rozhlas-zverejnil-seznam-ceskych-dezinformacnich-webu-1404053853.html).
 12. Příspěvky, které porušují pravidla skupiny, mohou být bez varování odstraňovány. Porušení pravidel také může znamenat odstranění ze skupiny. Závažné či opakované porušování pravidel znamená blokaci.