Jste zde

VEGANSKÉ GRILOVÁNÍ (le grill)

Ingredience receptu: 
Podle chuti: žampiony, portobello hříbky, sojové plátky, seitan, robi maso, veganské párky, cuketa, lilek, paprika, klas předvařené či rané kukuřice, dýně hokkaido (se slupkou, bez pecek), palice česneku, (červená) cibule, červená řepa, marinované tofu, chleba, jablko, ananas, banán, tahini, půl šálku řepkového oleje, několik lžiček grilovacího koření (podle toho, jak moc to chcete slané), sušené chilli, pepř, sušený česnek, hořčice.
Postup: 

Nejprve si připravíme marinádu z oleje, grilovacího koření, chilli, pepře, sušeného česneku a dalšího koření dle chuti.

Omytou a nakrájenou zeleninu, tofu či houby potřeme z obou stran marinádou. Totéž uděláme s uvařenými či z obalu vyndanými alternativami masa (plátky, párky, tofu, robi aj viz níže). Grilujeme z obou stran do křupava. Kromě pokládání na grill můžeme ingredience napíchat na špízy, zabalit do alobalu a některé věci můžeme opékat i nad klasickým ohněm (např. žampiony, párky či sojové plátky).


Foto: cuketa, sojové plátky, žampiony a česnek (před a po)

Neoloupané paličce česneku uřízneme horní část tak, aby vykukovaly konce jednotlivých stroužků (viz obrázek níže). Potřeme marinádou nebo zakápneme olejem a trochou soli. Při grilování v troube doporučuji paličku přikrýt alobalem, aby se česnek opekl rovnoměrně. Na grillu pečeme z obou stran dohněda. Výsledek nepálí ani nepáchne jako syrový česnek, ale naopak má příjemnou oříškovou a umami chuť.


Foto: vlevo syrový, vpravo grilovaný česnek

Grilovat však můžeme i sladké ovoce např. jablko (může být i napíchnuto), banán (se slupkou) nebo ananas - ideálně ještě potřený tahini (sezamová pasta).


Foto: ananasový plátek s tahini

Sojové plátky nakoupíte ve většině českých obchodů. Tofu nebo párky seženete např. v Bille, Tescu, Lidlu, Kauflandu či ve zdravých výživách.

Pokud vám nevadí vyšší cena, doporučuji vyzkoušet některou z luxusnějších rostlinných alternativ masných produktů (věřím, že s vyšší poptávkou a větší konkurencí zlevní). Na českém trhu si můžete nakoupit např. tyto výrobky: Tofurky pivní klobásy (Veganz), Chorizo klobásy (Bioobchod), veganské steaky (Salve Natura), oválky (Robi), veganskou "kachnu" (VeganFoods) nebo přímo grilovací mix (Veganz).

Spoustu dalších alternativ najdete ve specializovaných sekcích těchto eshopů: Bioobchod, Veganz, VeganFoods.


Foto: Tofurky pivní klobásy

Na závěr ještě má oblíbená grilovací scénka ze Simpsonu: