Jste zde

Čína plánuje ukončit povinné testování na zvířatech

Čína plánuje od června 2014 odstranit legislativní nařízení, které dosud znamená povinné testování kosmetických přípravků na zvířatech. Vůbec poprvé v historii budou čínské společnosti vyrábějící kosmetiku mít možnost doložení bezpečnosti výrobků pomocí existujících dat nebo s pomocí alternativních testů platných v EU a nebudou povinny testovat na králících, myších a potkanech, jak je tomu nyní. Human Society odhaduje, že ročně je v Číně zabito až 300 tisíc pokusných zvířat jen v rámci testování kosmetických přípravků.

Zpočátku se budou nová pravidla vztahovat pouze na kosmetiku vyrobenou v Číně, nicméně čínský úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvádí, že jakmile bude nový systém zaveden, může být rozšířen i na dovážené výrobky. Toto by byl výrazný krok k odstranění překážek obchodu mezi Čínou a EU, neboť firmy díky této změně budou moci prodávat kosmetiku i na území Číny a neslevovat ze své politiky netestování na zvířatech.

Podrobnější informace ve formě otázek a odpovědí v angličtině najdete v tomto PDF dokumentu: China's Cosmetics Animal Testing FAQ

Zdroj: Humane Society International