Jste zde

Buďte vegany a zachraňte planetu, říká světový šampion ve freerunningu Tim Shieff

The Guardian: Tim Shieff (27) je silný. Neuvěřitelně silný. Objevil se v televizních pořadech American a UK Ninja Warrior a MTV’s Ultimate Parkour Challenge. Ve freerunningové komunitě je známý pro svou stojku na jedné ruce. A je známý pro zdolávání londýnských budov ve jménu aktivismu.

Během zářijového People’s Climate March Shieff zvolil formu protestu nad ulicí, skákajíc z budovy na budovu, dokud nepřistál na chráněné budově, což vedlo k jeho zatčení. O dva měsíce později byl fotografován, jak leze a skáče po prestižní londýnské architektuře - zcela nahý - aby vydělal peníze pro vzdělávací kampaň Jamieho Olivera o jídle. Ale v tomto rozhovoru Shieff nechtěl mluvit o své práci.

"Freerunning je zábava, obživa a je to způsob jak přinutit lidi naslouchat," říká. "Ale na pozadí toho, že jsem jen kluk, co poskakuje kolem, umírají zvířata a planeta je znečišťována. To jsou skutečné problémy."

Shieff mluvil s Guardianem o své osobní hnací síle - právech zvířat - a o tom, jak současná generace už mění životní prostředí pouze tím, co se rozhodne kupovat a jíst.


Foto: Kontroverzní podpora kampaně Jamieho Olivera

Kdy jsi začal s freerunningem a začal ho kombinovat s aktivismem?

S freerunningem jsem začal v 16. Přišel mi jako vývoj toho, co jsem vždy chtěl dělat jako dítě. Být kreativní a lézt po věcech. Umožňuje mi to aplikovat dospělou mentalitu na dětskou hravost.

Pak jsem se dozvěděl o veganství a o tom, že největší procento znečištění pochází z chovu zvířat. Jak jsem přišel na tohle, musel jsem začít něco dělat.

Myslím, že všichni máme čím přispět. Musíme se jen na všechno podívat z odstupu a zeptat se, "s tím, co máme k dispozici, jakou myšlenku můžeme šířit a pomoct tak vytvořit lepší svět?"

Co je tvoje enviromentální vodítko k vegetariánství a veganství?

Tak 13% znečištění ovzduší má na svědomí celosvětová doprava, zatímco 51% připadá na vrub chovu zvířat. [Studie Food and Agriculrual Organisation při OSN hlásí, že 14.5% skleníkových plynů pochází jen z hospodářských zvířat samotných, studie WorldWatch tvrdí, že hospodářská zvířata a vše spojené s jejich chovem a zpracováním jich produkuje 51%.]

Se svými penězi můžeme volit, co chceme podpořit. Když nakoupíme méně masa a tím pádem i méně podpoříme živočišný průmysl, tak se změní. Tesco nebude kupovat tolik masa, na větší ploše zemědělské půdy se budou pěstovat rostlinné plodiny, což ušetří místo a zmírní se znečištění, a cena zdravých potravin půjde dolů. Pokud jste environmentalisté, začněte kupovat víc zeleniny a méně živočišných produktů.

Video: Výběr z nejlepších freerunningých výkonů Tima Shieffa

Dokážu si představit, že je těžké oslovit lidi s touto myšlenkou.

Ano, musíš si vybrat publikum. Různí lidé reagují na různé podněty. Já už mám teď ale dost toho být pasivní. Kdybych jel vlakem a viděl kluka mlátit dívku, mohl bych jen sedět a říkat si, že já nejsem kluk, co mlátí holky, já jsem v pohodě. A nebo bych se mohl zvednout a jít ho zastavit.

A to je můj přístup - jen říkat pravdu bez obalu. Hodně spolupracuji s Jamie Oliverem, který má zcela jiné publikum: masy. A kdyby šel moc rychlým tempem, jeho poselství by bylo zcela ztraceno a nikdo by ho už neposlouchal. Proto volí pomalou, ale jistou taktiku.

Takže ano, strava je pro lidi tvrdým oříškem. Lidé radši změní náboženství než svoje stravování. Je to jako závislost. Byli jsme naprogramováni jíst třikrát denně nějakým způsobem. A říkat lidem, že to možná někomu jinému ubližuje, to je dřina.

Někdo třeba řekne "Co? Ale lidé se takhle stravovali vždy, aby přežili!" a další výmluvy, které sami sobě říkáme. Kravina. Kdyby všichni měli fyzicky zabíjet zvířata, aby je mohli sníst, neudělali by to. Kdybych na ulici chytil holuba a začal mu ukusovat krk, každý by si myslel, že jsem se zbláznil.

Proto chci být lidem na očích a donutit je čelit těmto skutečnostem.


Foto: Zatčení Shieffa po protestu u příležitosti People’s Climate March

Ptala jsem se mladých lidí, proč je podle nich těžké zajímat se o změny klimatu a jejich odpovědi se potkávají s těmi tvými: Protože je nevidíme.

Přesně tam to vede. Když vidíš videa lidí letících nad velkochovem, jejich velikost je neskutečná. Ale my se na ta místa nikdy nevypravujeme, je to pro nás nepředstavitelné. Nedokážeme to uchopit.

Myslím, že životní prostředí je nejlepší způsob, jak lidem přiblížit rozsah toho všeho. Lidé už přijali, že zvířata umírají a je jim to celkem jedno, což mě stále udivuje. A nerad mluvím o zdraví, protože dělat věci jen kvůli svému vlastnímu zdraví je tak trochu sobecké. Ale každý rozumný člověk bude souhlasit, že se musíme starat o životní prostředí.

Video: Tim Shieff o veganství

Cítíš naději v lepší budoucnost?

Určitě, je to jen otázka času. Nespravedlnosti se nemůžou dít věčně a právě procházíme velkou změnou. V Británii je teď 20 % lidí mezi 16 a 25 lety vegetariány nebo vegany. Tato generace to opravdu chápe. A až vyrostou, další generace bude ještě více citlivá a aktivní. Děti chápou, proč by neměly jíst zvířata. Myslím, že za 20 nebo 30 let uslyšíme dětí říkat: "Mami, tati, nemůžu uvěřit, že jste jedli zvířata. Proč?" Je to jen otázka času. Myslím, že za 20 let budou existovat země, které se budou prohlašovat za vegetariánské.

To je těžko představitelné.

Možná, ale teprve v minulém století společnost opravdu přijala, že černí lidé mají stejná práva jako bílí a že ženy si zaslouží stejná práva jako muži. Jeden filozof [Arthur Schopenhauer] řekl, že každá pravda projde třemi fázemi. První je zesměšnění, poté násilný odpor. Poté je přijata za pravdu. Teď jsme v té první fázi, lidé pořád vegany zesměšňují. Dokážu si představit, že v dalším kroku narazíme na nějakou násilnou opozici.

Jak se mají děti, které se chtějí stát vegetariány nebo vegany, bránit tomu zesměšňování?

Mají se tomu zasmát. Lvi se nezaobírají názorem ovcí. Tady jde o starost o životní prostředí, to je ta empatická strana. Pokud jsi proti empatii, jsi na špatné straně.

Video: "tak rád bych zase jedl maso, ALE"

Zdroj: The Guardian, Překlad: Kryštof Meier, Foto: Miguel Hernández (CC BY-NC-SA 2.0)